Przekaźniki czasowe jedno i wielofunkcyjne?
Artykuł o przekaźnikach czasowych pokaże nam podział przekaźników czasowych oraz różnice między nimi. Omówimy również każdą poszczególną funkcje danego przekaźnika czasowego. Jedno i wielofunkcyjność najłatwiej będzie zrozumieć poprzez dobranie dwóch modeli przekaźników. W naszym porównaniu będziemy bazować na produktach firmy Finder. Pokażemy również zastosowanie popularnych „czasówek”.
Pierwszym przekaźnikiem, który posłuży porównaniu jest przekaźnik Finder 80.11, który jest jednofunkcyjny. Drugim przekaźnikiem, który będzie przyrównywany jest przekaźnik 80.01 będący wielofunkcyjnym przekaźnikiem.
Zanim przejdziemy do różnic przekaźników powiedzmy sobie, iż cechuje je jedna wspólna funkcja. Funkcją tą jest uniwersalne napięcie.
Pierwszy przekaźnik posiadający jednofunkcyjny charakteryzuje się tym, że zadziałanie następuje po nastawionym odpowiednio czasie.
Drugi z przekaźników, o którym wspomnieliśmy powyżej to typowy przekaźnik wielofunkcyjny. Odpowiednio w kolejności omówimy sobie jego najważniejsze funkcje.
Pierwszą funkcją, która różni oba przekaźniki jest funkcja włączania na nastawiony czas. Funkcję drugą tę cechuje to iż, występuje ona cyklicznie wtedy, gdy rozpoczyna się od załączenia. Trzecią funkcją jest funkcja opóźnionych rozłączeń. Opóźnione rozłączenie cechuje się tym, iż odmierzanie czasu odbywa się od ujemnego zbocza impulsu sterującego. Czwarta funkcja to funkcja opóźnionego załączania, która posiada dodatnie zbocze i wyłączenie z ujemnym zboczem. Piątą funkcją, której nie posiada przekaźnik jednofunkcyjny jest funkcja opóźnionego rozłączania, przy którym odmierzanie czasu odbywa się od dodatniego zbocza impulsu sterującego.
Na koniec przedstawimy najczęściej stosowane branże dla przekaźników czasowych. Przekaźniki czasowe to głównie branża przemysłowa. W branży tej wszelkie fabryki, firmy produkcyjne wykorzystują przekaźniki czasowe przy liniach produkcyjnych, układach rozruchowych silników. W branży instalacyjnej znajdują one zastosowanie automatyce budynku.
Podsumowując poznaliśmy różnicę między „czasówkami” jedno- i wielofunkcyjnymi, konkretne ich funkcje oraz zastosowanie.
© 2013, abcelektro. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl