Każdy psycholog jest terapeutą?

Psychoterapia dopiero od niedawna stała się bardziej popularną formą radzenia sobie z problemami. Wcześniej w naszym kraju byli zarówno psycholodzy, jak i terapeuci, jednak… jakoś nikt o nich nie mówił. W związku z tym wiele osób nie do końca wie, jak odróżnić psychologa od psychoterapeuty (że o psychiatrze już nie wspomnę). Przyjrzyjmy się zatem chwilę tej kwestii.

Zacznijmy może od kwestii podstawowej. Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą. Studia psychologiczne nie tworzą jeszcze z ich absolwenta terapeuty. Aby stać się szanowanym terapeutą (i odpowiednio przygotowanym do zawodu) konieczne jest uzyskanie certyfikatu. Dobrze jest także wyspecjalizować się w jednej dziedzinie terapii (na przykład zaburzeń odżywiania). Przed początkującym terapeutą stoi także wybór szkoły według której chce on terapię przeprowadzać.

Psycholog natomiast (najprościej mówiąc) to absolwent studiów psychologicznych. Może on zajmować się również terapią (po uprzednim przygotowaniu). Jednak może także zająć się różnymi dziedzinami psychologii. Wbrew pozorom jest to niezwykle pojemna dziedzina. Psycholog przyda się w dobrej agencji reklamowej, w każdej szkole, a także firmie zatrudniającej kierowców.

Psycholodzy bardzo często stawiają także na karierę w branży szkoleniowej. Inni zamiast drogi terapeuty wybierają coaching. Wielu z nich pracuje  wielkich firmach w działach zarządzania zasobami ludzkimi.

Zatem jeśli na swojej drodze spotkasz psychologa – nie wychodź z założenia, że jest on terapeutą. Zawód terapeuty jest na tyle wymagający i uciążliwy, że wbrew pozorom niewielu absolwentów psychologii decyduje się na taką ścieżkę kariery.

© 2013, marlena. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

marlena