Czym jest łuszczyca krostkowa

łuszczycyOd jakiegoś czasu specjaliści przestają dzielić łuszczycę na wiele rodzajów. Utrzymują podział tylko na dwa typu łuszczycy: zwyczajną i krostkową. Ta pierwsza jest uważana za klasyczną odmianę łuszczycy. Jednak dzisiaj skupimy się na tej drugiej odmianie łuszczycy.

Podstawowe informacje o łuszczycy krostkowej

Łuszczyca krostkowa (psoriasis pustulosa) objawia się całkowicie odmiennymi wykwitami łuszczycowymi niż te, które są charakterystyczne dla łuszczycy zwyczajnej. Łuszczyca krostkowa występuje także w dwóch odmianach: łuszczyca krostkowa ograniczona oraz rozsiana.

W przypadku łuszczycy krostkowanej mamy do czynienia ze zmianami chorobowymi w postaci krostek o wielkości od jednego do trzech milimetrów. Krostki są te wypełnione ropą i często otacza je miejscowe zaczerwienienie (rumień). Krostki te mogą łączyć się w większe obszary poprzez zlewanie się zmian.

Występowanie łuszczycy krostowej

Ten typ łuszczycy najczęściej diagnozowany jest u osób dorosłych. Wystąpienie łuszczycy krostkowej często jest wynikiem infekcji. Jednak może ją wywołać także poparzenie słoneczne, czy tez zażywanie niektórych leków.

Zmiany w przypadku łuszczycy krostkowej zależą od jej odmiany. Jeśli chodzi o łuszczycę krostkową ograniczoną to zmiany najczęściej zlokalizowane są na podeszwach stóp, dłoniach, a także na palcach dłoni i stóp. Ta odmiana łuszczycy może rozwijać się także z innymi rodzajami także tej choroby. Chociaż może także pojawić się samodzielnie. Jest to dość przewlekła forma łuszczycy.

© 2013, marlena. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

marlena