Przyroda i jej znaczenie w naszym życiu

Jak wielkie znaczenie ma ochrona środowiska naturalnego nikogo nie trzeba już chyba przekonywać. To co człowiek codziennie czyni planecie, jest straszne. Przez ostatnich kilkadziesiąt lat poczyniliśmy więcej zniszczeń w środowisku naturalnym niż przez poprzednich kilkadziesiąt wieków. Sprawiliśmy, że obecnie są jedynie niewielkie przestrzenie wolne od zanieczyszczeń. Są to rezerwaty przyrody, gdzie przestrzeń jest chroniona prawem, i gdzie człowiek ma mocno ograniczony dostęp.
Jednak w porównaniu do tego, ile zieleni było na planecie jeszcze 200 lat temu, przestrzeń rezerwatów przyrody to zaledwie skrawek, tego co było. Cierpią na tym przede wszystkim zwierzęta pozbawione przestrzeni, gdzie mogłyby żyć, rozmnażać się i odchowywać potomstwo. Zwierzęta pod ochroną to gatunki przeważnie zagrożone wyginięciem, pozbawione przestrzeni, giną pod rolniczymi maszynami, pod kołami samochodów jak i po prostu od zanieczyszczenia środowiska. Nie wszystkie mają szanse na przeżycie w rezerwacie, który jest ograniczonej wielkości a zwierzęta nie wiedzą, że wyznaczyliśmy im granice, poza którymi świat jest dla nich niebezpieczny. Zdecydowanie prościej jest uchronić rośliny pod ochroną przed wyginięciem, roślina rośnie w miejscu, możemy takie miejsce oznaczyć, zabezpieczyć tak by nikt go nie niszczył. Zresztą właśnie w miejscach, gdzie występują rzadkie rośliny, żyją rzadkie gatunki zwierząt, tworzone są rezerwaty przyrody by je chronić.
Czasem się to udaje, innym razem nie, szczególnie, gdy ciekawe ekologicznie miejsce staje na drodze człowiekowi. Często niestety jest tak, że z natura wygrywają względy finansowe czy też względy publiczne a wtedy w miejscu, gdzie powinien być rezerwat, budowane są drogi, osiedla, miasta itp. Jednak szansą dla środowiska naturalnego paradoksalnie może stać się właśnie pogoń z zyskiem. Wiele krajów uczyniło z turystyki źródło zysku. Coraz bardziej dochodowy przemysł turystyczny jest zmuszony wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy coraz częściej chcą spędzać czas wolny w bliskim kontakcie z naturą i czystym środowiskiem, stąd gwałtowny rozwój agroturystyki. Należy mieć nadzieję iż jeśli taki trend się utrzyma, to chcąc zabezpieczyć swoje interesy kraje i firmy związane z turystyką będą musiały wspierać ochronę środowiska. Może jeśli przeciw ludzkiej pazerności przemawiającej za niszczeniem środowiska, stanie równie silna chęć zysku związana z dbałością o nie, uda się ten proceder degradacji zatrzymać.

© 2011 – 2014, cubus. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

cubus