Hodowla zwierząt domowych

Coraz popularniejsze w naszym kraju jest posiadanie zwierząt rasowych, takich jak psy i koty. Hodowla zwierząt domowych z rodowodem jest jednak trudniejsza niż zajmowanie się zwierzętami,  bez rodowodu, tak zwanymi kundlami (w przypadku psów), czy zwykłymi dachowcami (w przypadku kotów). Przede wszystkim zwierzęta rasowe mają określone cechy fizyczne, które wykształciły się by przystosować te zwierzęta do życia w określonych warunkach.
Wielu hodowców również eksperymentuje z rasami, krzyżując je w sposób nie zawsze dobry dla tych zwierząt. Wychodzą wtedy z takiego połączenia zwierzęta, które są osłabione, źle znoszą zmiany otoczenia, mają alergie pokarmowe i wiele innych problemów. Psy i koty rasowe z takich krzyżówek żyją przeważnie krócej. Zresztą i psy z dobrych hodowli, gdy są trzymane w nieodpowiednich dla siebie warunkach również często żyją krócej a w dodatku strasznie się męczą. Chodzi tu przede wszystkim o rasy jak dla nas orientalne, koty bez sierści, które u nas po prostu zimą marzną i przez to chorują czy psy z krajów o ostrym klimacie, które maja gęstą sierść by wytrzymywać mrozy, u nas latem po prostu umierają z gorąca. Nie wiadomo, czy to przez własną nieświadomość, czy po prostu świadomie ignorując te cechy fizyczne zwierząt, często trzymamy takie zwierzęta w warunkach, w których po prostu się męczą.
Wiele osób również trzyma w domy psy z ras agresywnych, które przecież wymagają szczególnej uwagi i odpowiedniego traktowania. Ważne jest by takich zwierząt nie uczyć dodatkowo agresji a raczej zwracać uwagę na to by podchodzić do nich z łagodnością i by je tej łagodności uczyć. Tymczasem większość właścicieli psów niebezpiecznych robi dokładnie odwrotnie a w konsekwencji często słyszy się, ze pies rzuca się i na samego właściciela.

© 2011 – 2014, cubus. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

cubus