Lokata bankowa sposobem na rozpoczęcie oszczędzania

Lokaty bankoweUmiejętne i mądre zarządzanie domowymi finansami, to dzisiaj sztuka trudna. Szczęście w grach losowych, też uśmiecha się do niewielu. A pieniądze są dzisiaj podstawowymi środkami naszej egzystencji. Któż by zatem nie chciał, aby standard życia nie uległ poprawie? Korzystając z oferty banku, coraz częściej zakładamy lokaty, a oprocentowanie lokat decyduje o wysokości zarobionych pieniędzy.

Comiesięczny ranking lokat to zestawienie wszystkich najważniejszych propozycji banków. Pozwala on na porównanie lokat i dokonanie słusznego wyboru. Aktualny ranking lokat wykazuje, że oprocentowanie lokat w listopadzie, jest wyższe jak w zeszłym miesiącu. Krótkoterminowa lokata bankowa „Na dobry początek” może sięgnąć nawet 7,50% w skali roku. Jak również wykazuje porównanie lokat, ta sama oferta, w miesiącu październik, oprocentowana była na 6,58% – i to była jedna z wyższych stóp procentowych.

Od czego zależy oprocentowanie lokat? Kto i w jaki sposób je zmienia? Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej to główne organy sprawujące kontrolę nad stopami procentowymi i wartością pieniądza w polskiej gospodarce. To NBP określa wysokość stóp procentowych, w oparciu o najnowsze analizy. Dlatego tak ważne jest, by przy planowaniu założenia konta oszczędnościowego, czy lokaty śledzić aktualny ranking lokat – dostępny jest na niemal każdej stronie banku, czy portalach finansowych (bankier.pl, e-lokatybankowe.pl). Na podstawie takiego raportu, porównanie lokat jest dla nas łatwiejsze i dające wszelkie potrzebne informacje.

Zakładając lokatę, trzeba wiedzieć ile wynosi oprocentowanie lokat, czy jest ono stałe (czyli bez względu na sytuację rynkową, stopa procentowa nie ulega zmianie) czy zmienne. Również ważne jest to, czy podczas trwania umowy, można w każdej chwili pobierać środki, czy kategorycznie nie naruszać stanu lokaty, stąd porównanie lokat pozwala na szybkie zorientowanie się w najświeższych i najatrakcyjniejszych propozycjach. Banki regularnie publikują ranking lokat, ułatwiając tym samym pracę sobie i wybór swoim klientom. Pamiętać trzeba, że im wyższe oprocentowanie lokat, tym lepiej dla naszych pieniędzy, gdyż to oprocentowanie lokat decyduje o wysokości pomnożonych oszczędności.

© 2012, abtarasew. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

abtarasew