Projektowanie stron www, czyli od pomysłu do realizacji

Ciekawy wygląd strony internetowej to pierwszy krok do jej sukcesu. Jednak sam wygląd nie sprawi, że ludzie pozostaną na stronie. Musimy przecież ich czymś zainteresować i zachęcić do powrotu na stronę. Dlatego też profesjonalnie tworzone witryny, powstają w wyniku pracy specjalistów z różnych dziedzin, których wiedza wzajemnie się uzupełnia. Zobaczmy od czego zaczynamy tworzenie stron internetowych i jak wygląda projektowanie stron www, czyli najważniejszy etap powstawania stron.

W pierwszej kolejności potrzebujemy pomysłu na witrynę internetową. Wiadomo, że części z nas wydaje się to dość banalne, jednak patrząc na niektóre serwisy, nowe strony, które pojawiają się nieustannie w sieci, wydaje mi się koniecznym wspomnieć, że strona musi być o czymś, a powielanie treści, jakich online „na pęczki” jest absolutnie bez sensu.

Po tym, jak w naszej głowie pojawi się koncepcja, zrobimy sobie małe rozeznanie wśród konkurencji i dojdziemy do wniosku, że nasz pomysł ma szansę zainteresować ludzi, musimy poszukać firmy, która wykona dla nas serwis. Wykonawcę powinniśmy wybierać w oparciu o jego doświadczenie, wcześniejsze projekty, a nie tylko i wyłącznie w oparciu o cenę. Źle wykonany serwis zamiast korzyści, przyniesie nam sporo kłopotów.

Kiedy już wybierzemy wykonawcę, określamy dokładnie swoje oczekiwania wobec powstającej strony. Po ustaleniach i podpisaniu umowy, zaczyna się projektowanie stron www. Powstający projekt to założenia dotyczące funkcjonalności oraz cały design strony, czyli jej wygląd.

Samo projektowanie stron www graficy rozpoczynają od bardzo wstępnego szkicu strony. Szkicowana może być zarówno na kartce papieru, jak i w programie graficznym. Oczywiście dalsze prace wykonywane są już w programie graficznym. Projekt obejmuje dopasowanie elementów graficznych, przykładowych treści, a także kolorystykę, czcionki tekstów pisanych, itd. Często zespół grafików tworzy kilka wersji projektu z różnym sposobem rozmieszczenia elementów strony i kilka wersji prezentuje zlecającemu. Ten zaś wybiera tą najbliższą jego wyobrażeniom i zleca ewentualne poprawki.

Jak wspomniałam już wcześniej, projektowanie stron www to również założenia dotyczące funkcjonalności strony. Już wcześniej ustalane jest, w jaki sposób użytkownicy strony będą z niej korzystać, w tym miejscu natomiast rozplanowuje się, w jaki sposób moduły na stronie będą rozmieszczone.

Po projekcie przychodzi czas na kodowanie strony, czyli faktyczne jej tworzenie. Zakodowana strona uruchamiana jest w Internecie pod wybranym adresem internetowym (domeną). Wybrać musimy również hosting dla strony (miejsce na serwerach). Potem już cieszymy się z własnego serwisu internetowego, ale oczywiście nie „spoczywamy na laurach” tylko ciężko nad nim pracujemy.

Bardzo ważne w procesie tworzenia stron jest oczywiście projektowanie stron www, ale nie tylko. Ważne jest to, w jaką funkcjonalność zdecydujemy się „ubrać” naszą stronę. To wygoda korzystania z serwisów internetowych i łatwość odnajdywania informacji przyciągają do Internetu tak wiele i tak różnych ludzi.

© 2011, aptus. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

aptus