Kurtki narciarskie – na co zwracać uwagę?

To właśnie ona jest najistotniejszym segmentem odzieży na narty. Powinna być ciepła a także odporna na wodę. Ma również za zadanie odgrodzić przed wietrzną pogodą oraz umożliwiać przepuszczanie powietrza. Solidna kurtka narciarska to niemały wysiłek finansowy. Zapłacimy za nią ok. 600 złotych. Przy kupnie kurtki nie warto natomiast próbować oszczędzić. To przede wszystkim od kurtki zależeć będzie, czy nasze ubranie narciarskie zapewni nam ciepłotę oraz uczucie komfortu w trakcie jazdy.

Podstawowym elementem kurtki dla narciarza jest membrana. To ona zapewnia wodoszczelność jak również oddychalność. Solidna membrana to także podstawowy wyznacznik ceny kurtki. Warto wybrać wysokiej jakości odzież wierzchnią z dobrą membraną, np. typu GORE-TEX. Typ membrany wybieramy zgodnie z naszymi potrzebami, tak więc pasującą do warunków, w jakich będziemy jeździć. Podstawowa membrana ma oznakowanie 5000/5000. Pierwsza wartość wskazuje na ochronę przed przemakaniem, zaś drugi parametr to zdolność do przepuszczania powietrza. Te właściwości są zupełnie dobre do jazdy okazjonalnej w przeciętych okolicznościach. W trudniejszym klimacie, w obliczu dużych deszczów, pewnie będziesz już potrzebować solidniejszej membrany. Musisz jednak wiedzieć, iż im silniejsza membrana, tym słabsza wentylacja. Jeśli kupisz na wyrost zbyt dużą moc membrany, będziesz się niepotrzebnie pocił. Kurtki narciarskie trzeba zatem kupować z rozwagą.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? być może zabrzmi to banalnie, lecz barwa ma znaczenie – nie tylko ze względu na estetykę. To z całą pewnością także jest istotne, lecz przede wszystkim kurtka narciarska w oryginalnym lub neonowym kolorze wykazuje również inne zalety. Dzięki niej będzie się nas dało prościej wychwycić w tłumie osób w zwykłych czerwonych okryciach wierzchnich, a to z pewnością okaże się bardzo komfortowe dla osób, które będą nam towarzyszyć. W ciężkich okolicznościach pogodowych, chociażby przy dużych opadach śniegu, będziesz bardziej zauważalny. Okazuje się więc, że kurtka na narty to nie jedynie ciepło czy wygoda, ale także dodatkowe bezpieczeństwo. Należy więc rozważyć ów element naprawdę sumiennie.

© 2014, invisio. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

invisio