Spodziectwo u Dzieci
Urologia dziecięca http://mojlekarz.eu/rr,23,urologia-dziecieca.html , szczególnie powiązana z zaburzeniami czy wadami wrodzonymi u chłopców jest bardzo trudnym tematem. Zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Wszystkie zabiegi, jak i późniejsze objawy pooperacyjne dotyczą bowiem bardzo intymnej części ciała. To niestety u starszych dzieci może wiązać się z poważną traumą na przyszłość. Spodziectwo dotyka średnio jednego na czterystu męskich noworodków, a nawet częściej.
W rodzinach, w których zdarzały się już przypadki spodziectwa, ryzyko wystąpienia jest znacznie większe. Polega to na przemieszczeniu cewki moczowej. W lekkich przypadkach, jest to w zasadzie defekt kosmetyczny, w skrajnych jest to defekt, który ociera się o pomieszanie płci. Uniemożliwia życie seksualne, utrudnia oddawanie moczu. Przy obecnym rozwoju chirurgii, spodziectwo jest w pełni operacyjne. Najlepiej jednak przeprowadzić zabieg rekonstrukcji u jak najmniejszego dziecka. W te sposób najmniej to oddziałuje na dziecięcą psychikę. Zabiegi najczęściej wykonuje się między 6 a 24 miesiącem życia.
Zabiegi wykonuje się, gdy cewka jest w wyraźny sposób przesunięta na prąciu. Czasem bowiem to przesunięcie jest na tyle małe, że w zasadzie podlega to pod defekt kosmetyczny niż utrudniający funkcjonowanie. Operacje przeprowadza się w przypadkach, gdy położenie cewki utrudnia oddawanie moczu, gdy może w przyszłości zaburzać funkcje seksualne. W skrajnych przypadkach spodziectwo doprowadza do rozwarstwienia napletka, żołędzia, samego prącia. Operacje polegają na rekonstrukcji cewki moczowej, jej przedłużeniu. Dodatkowo w zależności od rodzaju spodziectwa, wykonuje się operacje plastyczne wyglądu prącia, żołędzia, napletka czy też samej skóry.
Czasem odbywa się to podczas jednego zabiegu, w innych przypadkach potrzebnych jest kilka zabiegów, rozłożonych w czasie. Najtrudniejsze są jednak pierwsze doby po zabiegu. Dziecko musi być cewnikowane, co wiąże się dla niego z ogromnym dyskomfortem. Pojawia się bolesność, stany zapalne, trudności ze snem a więc i większa płaczliwość, nerwowość. Ocenę powodzenia zabiegu można przeprowadzić w dwa miesiące po nim. Wtedy dokładnie widać, czy nie tworzą się przetoki, czy wszystko zrasta się tak, jak powinno. W wielu przypadkach, powikłania mogą się ujawnić dopiero po kilku latach w postaci stulejki, która sprawia, że prącie się przegina. Cewka moczowa w części rekonstruowanej może również z czasem się zwężać. kliknij tutaj
© 2019, proveve. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl