Nasze śluby

Nasze społeczeństwo jest znane z tego, że przy okazji ślubu lubi się dobrze najeść i bawić. Zresztą w każdej chyba kulturze jest to podniosłe wydarzenie. Wesele jedynie trochę może się różnić, zarówno długością jak i sposobem zabawy na nim. U nas goście zasiadają za stoły bogato zastawione jedzeniem i napojami, w innych kulturach często jest tak, że jest tak zwany Szwecki stół i goście ucztują w zasadzie na stojąco. Takie wesele trwa niezbyt długo. U nas coś takiego byłoby nie do pomyślenia.
U nas wciąż to wszystko jest na zasadzie zastaw się a postaw się. Nie ważna jest zamożność rodziny, ale na weselu jedzenie i alkohol muszą być i to w dużej ilości. Coraz mniej się na takich imprezach tańczy a więcej je i obgaduje innych. Takie plotkowanie o rodzinie i znajomych jest w zasadzie nieodłączne na wszelkich spotkaniach w większych grupach. To swoista rozrywka, nie dla wszystkich przyjemna ale większość zawsze dobrze się przy tym bawi. Zanikają za to tradycyjne zabawy związane z weselem. Oczepiny są przez wielu traktowane jako coś mało kulturalnego przez co wielu młodych w ogóle z nich rezygnuje. Poprzedzające wesele uroczystości ślubne jednak nadal są traktowane z takim samym przejęciem i tu z biegiem lat niewiele się zmienia.
Przede wszystkim jako kraj katolicki, nawet jeżeli przez resztę życia młodzi nie będą chodzili do kościoła, jesteśmy bardzo drobiazgowi w kwestii obrzędów religijnych. Cała uroczystość ślubna musi odbyć się w odpowiedniej atmosferze. Obrączki ślubne muszą być wymienione z odpowiednią otoczką nawet jeżeli zaraz po ślubie zostaną zdjęte i rzucone w jakieś zapomniane miejsce. Można zauważyć, że coraz mniej osób nosi obrączki podobnie jak coraz mniej osób w ogóle decyduje się na ślub suknie do ślubu co tylko w niewielkim stopniu związane jest ze zwiększającą się liczbą rozwodów.

© 2011 – 2014, proad1. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

proad1