Analiza polskiego rynku bankowego – największe banki w Polsce

lokatyWydawać by się mogło, że w Polsce istnieje niezliczona ilość banków. Jednak z drugiej strony wyglądałoby na to, że konkurencyjnych na rynku jest tak naprawdę tylko kilka z nich. W tym artykule jednak nie zajmiemy się ofertami tych banków, nie zahaczymy w nim ani na chwilę o lokaty bankowe ani oprocentowanie lokat. Nie znajdziecie tu także słów takich, jak kredyt konsolidacyjny, ranking lokat czy jakiegokolwiek innego słowa związanego z tym, co banki mają nam do zaoferowania. Skupimy się natomiast na tym, które z nich osiągają największe zyski, a które z nich nieco mniejsze i jak wysokie owe zyski są.

Największe banki w Polsce – miejsca 15-11

Nasze zestawienie obejmuje piętnaście różnych banków, które posiadają największe aktywa na naszym rodzimym rynku. I tak na piętnastym miejscu znajdziemy Bank Ochrony Środowiska, w skrócie BOŚ Bank, którego aktywa w zeszłym roku wzrosły zaledwie o 3 procent, do poziomu 15,6 miliarda złotych. Jest to bank w całości polski, a większościowy pakiet udziałów w tej instytucji spoczywa w rekach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miejsce czternaste zajmuje Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS), który zanotował wzrost aktywów aż o niemal 8 procent, dzięki czemu jego aktywa wynoszą na dzień dzisiejszy 17,5 miliarda złotych. Kolejne miejsce to BNP Paribas Bank Polska, którego aktywa wynoszą na obecna chwilę 22,5 miliarda złotych, co wskazuje na wzrost aż o 21,5 procenta. Jednak nie jest to bank w pełni polski, a jedynie oddział francuskiego przedsiębiorstwa. Co ciekawe, według niektórych rankingów jest on największym bankiem świata. Miejsce dwunaste to Raiffeisen Bank Polska. Austriacy na polskim rynku dysponują aktywami o wartości 32,8 miliarda złotego w wyniku wzrostu o 19,3 procenta. Miejsce jedenaste to Bank BGŻ, którego aktywa wzrosły o 16,7 procent do poziomu 33,4 miliarda złotych.

Pierwsza dziesiątka największych banków w Polsce

Pierwszą dziesiątkę otwiera Nordea Bank Polska, którego aktywa w ostatnim roku zwiększyły się aż o 42,3 procent do poziomu 35,3 miliarda złotych. Dalej odnajdziemy Bank Citi Handlowy (41,5 miliarda złotych, Kredyt Bank (42 miliardy złotych), Bank Milennium (50,8 miliarda złotych), Getin Noble Bank (53,5 miliarda złotych), Bank Zachodni WBK (59,8 miliarda) oraz ING Bank Śląski (ośmioprocentowy wzrost do poziomu 69,7 miliarda złotych).

Największe banki – podium

Miejsce na najniższym stopniu podium zajął BRE Bank z aktywami o wysokości 98,8 miliarda złotych oraz wzrostem o 9,8 procenta w zeszłym roku. Zaszczytne drugie miejsce zajął Bank Pekao, którego udziały w rynku wynoszą 146 miliardów złotych, a w zeszłym roku urosły o 9,3 procenta. Niekwestionowanym zwycięzcą naszego rankingu został Bank PKO BP. Dysponuje on aktywami w wysokości 190 miliardów złotych, a w zeszłym roku ich wzrost wyniósł 12,4 procenta. Pozycja tego banku w rankingu nie powinna być dla nikogo niespodzianką, ponieważ nie od dziś wiadomo, że jak na razie jest on bezkonkurencyjny na polskim rynku i to właśnie tam Polacy najczęściej zakładają konta, lokaty bankowe, biorą kredyty. Mówiąc w skrócie – jest to najpopularniejszy polski bank.

© 2012, abtarasew. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

abtarasew