Jak wybrać najlepszą lokatę?

LokataCzasem zdarza się tak, że bardziej lub mniej spodziewanie wchodzimy w posiadanie sporej ilości pieniędzy. Wtedy mamy do wyboru wiele różnych możliwości, co z ową gotówką uczynić, jednak tu skupimy się na jednej z najbardziej rozsądnych – decyzji o umieszczeniu pieniędzy na lokacie bankowej.

Problem jednak nie rzadko stanowi wybór tej najodpowiedniejszej, ponieważ nie jest tajemnicą, że każdy bank będzie zachwalał swoją ofertę jako najlepszą i co gorsza, każdy z nich przynajmniej po części będzie miał rację. Lokaty bankowe charakteryzują się sporą ilością czynników i rodzajów, które mogą sprawić, że lokata, która będzie najlepsza dla Pana X, wcale nie musi być też taka dla Pani Y. Dlatego tak bardzo ważny jest odpowiedni, a więc przede wszystkim świadomy wybór banku, któremu powierzymy swoje pieniądze oraz lokaty, na której będą one spoczywać.

Tak więc aby wybrać odpowiednią dla nas lokatę tak, abyśmy to przede wszystkim my, a nie bank, czuli satysfakcję ze swojego wyboru niewątpliwie trzeba przede wszystkim poświęcić odpowiednią ilość czasu i wysiłku na porównanie lokat i analizę poszczególnych ofert, rzut oka na rzetelny ranking lokat oraz ewentualne poradzenie się kogoś, kto na kwestiach bankowości zna się nieco lepiej niż my sami. Na początku należy jednak pamiętać o jednym, bardzo optymistycznym fakcie. Mianowicie nieważne jak wielką sumą pieniędzy dysponujemy, bo czy będzie to kilka tysięcy złotych, czy setki milionów, to w temacie lokat każdy znajdzie coś dla siebie – dla chcącego nic trudnego.

Natomiast kiedy już przystępujemy do analizy ofert, to pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest rzecz jasna oprocentowanie lokat. Można by się na ten temat rozpisywać, można by poddawać dogłębnej analizie struktury oprocentowań i wszystkie z nimi związane kwestie, jednak jedyną prawdą niezaprzeczalną jest to, że im wyższe jest oprocentowanie, tym więcej najzwyczajniej w świecie my na tym zarobimy.

Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę to czas, na jaki z jednej strony możemy, a z drugiej z kolei musimy ulokować pieniądze, bez możliwości ich wypłaty. Możemy, bo lokaty terminowe charakteryzują się tym, że czas, przez jaki przetrzymujemy na nich pieniądze jest ograniczony, musimy natomiast, ponieważ ze zdecydowanej większości lokat nie możemy wyjmować pieniędzy przez dłuższy czas po ich złożeniu. W tym wypadku musimy po prostu kierować się doświadczeniem i instynktem tak, by wybrać to, co nam osobiście będzie najbardziej odpowiadało.

Przede wszystkim należy pamiętać, że założenie lokaty to decyzja ważna i odpowiedzialna, dlatego powinna być maksymalnie dobrze przemyślana, jako że wybór dobrej lokaty sprawi, że pieniądze będą nam się właściwie same zarabiać, bez potrzeby inwestowania w cokolwiek, jednak z drugiej strony nieodpowiednio dobrana lokata może nam nawet przynieść straty, tak więc lepiej potraktować ten wybór jak najbardziej poważnie. W końcu chodzi o nasze pieniądze.

© 2012, abtarasew. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

abtarasew