Odzyskiwanie miedzi

Popularność recyklingu wzrasta, w tej chwili jest odzyskiwana spora ilość metali w tym także rzadkich. Metale szlachetne takie jak platyna jest odzyskiwana z katalizatorów, miedź odzyskuje się z kabli, przetapia się często całe stare miedziane konstrukcje. Dzięki temu spada wydobycie a co za tym idzie jest stabilniejsza sytuacja na rynku metali rzadkich, mniejsze pole do popisu maja spekulanci co za tym idzie, nie pogłębia się i tak dokuczliwy kryzys.
To spekulanci są w głównej mierze odpowiedzialni za wywołanie kryzysu i ich spekulacje złotem oraz innymi metalami rzadkimi. Z kolei kryzys wpłyną na to, że zaczęto szukać oszczędności i dzięki temu większą uwagę zwrócono na odzyskiwanie metali ze złomu i odpadków cywilizacyjnych. Odzyskiwanie miedzi, platyny, aluminium  ze złomu jest znacznie tańsze niż wydobycie rud metali i ich przetop. Przede wszystkim przetop metali odzyskanych w procesach recyklingu wymaga znacznie mniejszych nakładów energii, mniej wytwarza się przy tym szkodliwych substancji niż w procesie wydobycia i przetworzenia. Utylizacja gumowych osłon z kabli czy innych elementów, które często pozostają po procesie odzyskiwania metali, również nie jest szczególnie szkodliwa dla środowiska czy też nadmiernie kosztowna. więcej o recyklingu
Gumowe części spala się w ciepłowniach i dzięki temu ogranicza się koszty materiałów opałowych. Utylizacja gumy nie pozostawia popiołu w dodatku mniej się w tym procesie ulatnia CO2. Jak widać recykling ma więcej zalet niż to początkowo mogło by się wydawać, szkoda że dopiero teraz, że dopiero kryzys skłonił nad do stosowania tego typu rozwiązań. Skuteczny recykling prowadzone od lat znacznie zmniejszyłby liczbę wysypisk śmieci i innych składowisk. Teraz również znikają te składowiska ale wie z nich już pozostanie, wiele odpadów nie nadaje się już po prostu do recyklingu.

© 2012 – 2014, proad1. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

proad1