Prosta metoda, aby nauka gry na gitarze była prostsza

nauka gry na gitarzeNauka gry na gitarze oczywiście nie trwa 4 tygodnie, ale nie musi być tak zajmująca jak pewni ludzie sobie wyobrażają. Pokażę wiele elementarnych praw, które mają wpływ na to czy czas jaki wkładasz na naukę na gitarze daje wielkie, zauważalne z dnia na dzień wyniki.

Słuchając 13 czy 17 latków uczących się jedynie 3 lata, a „wiosłujących” szybciej niż dźwięk, a z drugiej strony grupy gitarzystów, które „wiosłują” już od 20 lat, a nawet nie zbliżają się sprawnością do tych żółtodziobów nasuwa się refleksja – jaka jest różnica w metodzie ćwiczenia pomiędzy jednymi a drugimi.

Pozwolisz, że podzielę się kilkoma mega ważnymi prawami, jaki mi personalnie wielokrotnie zwiększyły skuteczność ćwiczeń.

Nie graj tego co już umiesz!

To bardzo kluczowy punkt. Duża ilość gitarzystów w czasie „ćwiczenia” dużą część czasu przeznacza na granie tego co już umie. Znane piosenki i chwyty, które już potrafią, ulubione zagrywki czy solówki itp.

Jak sądzisz, ile się uczysz, gdy ćwiczysz to co już umiesz? NICZEGO! O ile jest na to czas jako czynnik przyjemności z grania i zachęty do dalszej nauki na gitarze to z punktu widzenia ćwiczeń jest to bez sensu.

Niewłaściwe ćwiczenia

Twoje efekty są zależne od efektywności ćwiczeń, jakie używasz. Jest to temat rzeka, lecz zapamiętaj przynajmniej to, że potrzebujesz pracować nad paroma (przynajmniej dwoma) askektami w jednej chwili.

Pamiętam jak miałem problem, bo moje ćwiczenia szybkiego grania skal nie przynosiły żadnych wyników. Okazało się, że dodanie równoległego ćwiczenia legato „odblokowało” z pozoru mało związane szybkie kostkowanie i przyspieszyło.

Nie jesteś systematyczny

To też niezwykle ważny punkt. Nauka gry na gitarze to proces, a nie pojedyncza czynność.

Tę regułę zaobserwowałem także w mojej własnej przygodzie z gitarą. Kiedy zaplanowałem codzienne wykonywanie określonego ćwiczenia rezultaty zaczęły być widoczne z dnia na dzień. (wcześniej ćwiczyłem skokami – np. przez tydzień codziennie potem 2 dni przerwy, potem parę grania, kolejna przerwa itp).

Mam nadzieję, że będziesz trzymał się tych trzech podanych wyżej zasad. Ich efektywność jest potwierdzona praktyką. Najlepiej wprowadzać zmiany stopniowo, więc zamiast zmieniać wszystko w jednej chwili, przyjrzyj się temu co teraz ćwiczysz i zastanów się jak to zmienić, aby zgadzało się z poznanymi właśnie zasadami.

W zależności ile poświęcasz dziennie na ćwiczenia, powinieneś zaobserwować znaczące rezultaty już po 1 czy 2 tygodniach, a po miesiącu powinna być zauważalna naprawdę dużo przemiana.

© 2013 – 2014, gamcoder. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

gamcoder