Dlaczego lokaty jednodniowe były tak popularne

Lokaty bankoweJeszcze rok czy dwa lata temu lokaty bankowe o terminie zaledwie jednego dnia były bardzo popularne. Dlaczego? Nie przypadkiem nazywano je lokatami „antybelkowymi” albo „antypodatkowymi”. Rzecz w tym, że lokaty jednodniowe przy tak krótkim okresie kapitalizacji odsetek wiązały się z tym, że zysk był na tyle nieduży, iż można było uniknąć podatku od dochodów kapitałowych.

Oczywiście na lokatach tych można było sporo zarobić, bowiem większość z nich była typem lokat automatycznie odnawialnych. To oznaczało, że mogliśmy korzystać z takiej lokaty przez dowolny okres, nie płacąc podatku Belki dzięki codziennej kapitalizacji odsetek. Kiedy w 2012 roku zmieniono zasady naliczania stawek podatku, wydawało się, że lokaty jednodniowe straciły swój sens – na pewno nie można już było za och pomocą uniknąć płacenia podatków. Jak wygląda sytuacja obecnie? Czy na rynku finansowym znajdziemy jakieś jednodniowe lokaty bankowe?

Dość długo takich lokat po prostu nie było na naszym rynku finansowym. Przeglądając ranking lokat, na pewno zauważymy, że brak w nim produktów jednodniowym. Dopiero w ostatnich dniach sytuacja nieco się zmieniło, bowiem Idea Bank zaproponował swoim klientom lokatę Ping Pong – jest to lokata jednodniowa, która ma oprocentowanie wyższe niż najlepsze lokaty bankowe na rynku – wynosi ono aż 7% w skali roku. Oczywiście w świetle nowych przepisów prawa za pomocą tej lokaty na pewno nie oda nam się obejść obowiązku płacenia podatku Belki.

Jakie zasady ma lokata Ping Pong? Przede wszystkim dostępna jest dla osób, które posiadają konto w Idea Banku, mogą to być naturalnie zarówno nowi klienci jak i starzy. Zasada jest bardzo prosta – jeśli chcemy cieszyć się zyskami z lokaty, musimy założyć ją po prostu do godziny 21.00 – kapitalizacja odsetek następuje o godzinie 9.00 następnego dnia. W praktyce oznacza to, że lokata jednodniowa w wielu przypadkach okazuje się być wręcz lokatą 12-godzinną. Jest to na pewno doskonałe wyjście dla wszystkich tych osób, które boją się tzw. „zamrożenia” środków na lokacie długoterminowej.

Lokata Ping Pong to lokata, która nie odnawia się automatycznie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by każdego dnia odnowić ją samemu. Warto dodać, że jeden klient może posiadać tylko jedną lokatę tego typu, przy czym maksymalną kwotą, którą możemy wpłacić na lokatę, jest 20.000 zł. Trzeba jednak przyznać, że mimo tych obostrzeń lokata jednodniowa jest naprawdę dobrą propozycją, jeśli chcemy zarobić na lokacie więcej niż to bywa zazwyczaj. Pamiętajmy, że w końcu nawet najlepsze lokaty oprocentowane są co najwyżej na około 6%.

© 2012, abtarasew. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

abtarasew