Dbajmy o własne zdrowie

Dbajmy o własne zdrowie

W naszym zabieganym życiu jest coraz mniej czasu na dbanie o własne zdrowie i kulturę fizyczną, rozwój technologii powoduje, że dla naszej wygody coraz więcej urządzeń wykonuje pracę fizyczną za nas, co prowadzi do coraz większego zaniedbania przez nas aktywności ruchowej. Aby zapobiegać temu zjawisku, w ostatnich latach coraz więcej działań podejmuje się na rzecz propagowania sportu i kondycji, nie tylko wśród samej młodzieży, ale także wśród ludzi starszych.
Ostatnie badania wskazują najlepiej jak siedzący tryb życia odbija się na naszym zdrowiu, wiele osób cierpi na choroby powszechnie uznanymi za cywilizacyjne. Większość z nich jest wynikiem tego, że za dużo jemy a za mało się ruszamy. Tylko niewielki odsetek społeczeństwa czynnie uprawia jakiś sport. Najczęściej jest to ruch w ramach aktywnie spędzanego urlopu, stąd często są to sporty wodne, wycieczki rowerowe czy jakieś gry zespołowe wśród grupy wczasowiczów. Kurorty wczasowe w swojej ofercie mają możliwość aktywnego wypoczynku, zaplanowane są często zajęcia fitness, czasem na terenie ośrodka są skałki wspinaczkowe, trasy rowerowe itp.
Taki aktywny wypoczynek zdecydowanie lepiej wpływa chociażby na nasze ogólne samopoczucie, niestety 2 tygodnie w roku aktywnego ruchu, to stanowczo za mało. Różnice jednak odczujemy po powrocie z wakacji, gdy nasza kondycja się poprawi a tym samym staniemy się bardziej odporni na stresy, będziemy bardziej zrelaksowani, sprawni umysłowo i fizycznie. Czas aby przyjąć do wiadomości iż sport, to nie tylko przecież to, co oglądamy na ekranach telewizorów, to również, a może przede wszystkim nasz własny ruch i aktywność. Gdy zamiast zalegać na kanapie, pójdziemy z rodziną na spacer, jest to już dobry początek. Nikt nie powiedział, że trzeba od razu uprawiać sporty wyczynowe. Nie o to w tym wszystkim przecież chodzi, by od razu sport stał się sensem naszego życia, wystarczy jak będziemy częściej się ruszać, szczególnie, gdy nasza praca polega głównie na siedzeniu przed komputerem, ruch na świeżym powietrzu, dobrze nam zrobi. Przede wszystkim, o czym warto pamiętać, odpocznie nasz wzrok, dotlenimy cały organizm, dzięki czemu będziemy lepiej kojarzyć fakty i szybciej będziemy mogli wykonać pracę. Warto więc zostawić samochód i jeśli mamy dosyć blisko do pracy, dojechać do niej rowerem lub przejść tą trasę pieszo. Już po kilku dniach, dzięki temu odczujemy poprawę samopoczucia.

© 2011 – 2015, cubus. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

cubus