Jak ograniczyć hałas? – ekrany akustyczne

ekrany akustyczneKażdy z nas wie, co to jest ekran akustyczny, jak działa wie każdy (przynajmniej w przybliżeniu), ba! Nawet wskaże z łatwością, w którym miejscu można taki ekran spotkać w jego miejscowości.
Jest to spowodowane oczywiście tym, że nasze aglomeracje miejskie stale się rozwijają, a mieszkańcy potrzebują świętego spokoju. Drogi dojazdowe do miast w pobliżu, których stoją domy ochraniane są z reguły przez ekrany odbijające dźwięk lub pochłaniające go.

Ekrany akustyczne

Hałas ograniczany jest na drodze poprzez propagację fali akustycznej pomiędzy samym źródła hałasu, a odbiorcą, czyli użytkowników domów jednorodzinnych, wielorodzinnych mieszkań osiedli czy parków. Natomiast nasz ekran akustyczny ma za zadanie pochłaniać, rozpraszać i powodować dyfrakcję fali akustycznej, o której bardzo dużo informacji napisano tutaj. Czyli dosłownie stworzenie miejsc takich, do których dotrze ograniczona ilość dźwięku bądź w ogóle nie dotrze fala akustyczna bezpośrednio ze źródła dźwięku. Jak wiadomo ekrany akustyczne muszą charakteryzować się na prawdę dobrą skutecznością w tym by stanowić doskonałą przeszkodę w walce z hałasem jest to parametr decydujący o zasadności zastosowania go wokół chronionego obiektu. Jak się okazuje dwa ekrany o identycznej geometrii, z tych samych materiałów, mogą mieć różną skuteczność, a czynnikami decydującymi jest długość, wysokość i użycie właściwych materiałów dźwiękoizolacyjnych w konstrukcji ścianek ekranu.

Pochłanianie dźwięku

Właśnie na temat takich właściwości ekranów akustycznych będziesz miał sposobność dowiedzieć się z naszej nowej (w nowej szacie) strony internetowej. Dociekliwi czytelnicy tego artykułu zapytają w duchu, gdzie jeszcze stosuje się ekrany akustyczne, a stosowane są do ochrony przed hałasem w przeróżnych miejscach z przeróżnych źródeł. Do tych najczęściej spotykanych należy ekranowanie maszyn i urządzeń takich jak głośne silniki czy turbiny, przenośniki, transformatory oraz dosłownie całe linie produkcyjne. Wymieniać możemy bez liku, a ze względu na tak wielką różnorodność emitowanego hałasu, parametry naszych ekranów muszą być dobrane indywidualnie do każdego przypadku.

© 2013 – 2014, darteye. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

darteye