Naturalne sposoby na wzdęcia

Jedzenie może być źródłem przyjemności i… problemów zdrowotnych. Wszystko zależy od naszej diety. Konsumowanie potraw wysoko tłuszczowych, napojów alkoholowych i gazowanych oraz słodyczy sprawia, że nasz układ trawienny czasem odmawia posłuszeństwa. Konsekwencją są wzdęcia, uczucie pełności w żołądku, zgaga i bekanie. Ty też borykasz się z problemem powracających wzdęć? Zastosowanie się do poniższych wskazówek z pewnością wyjdzie ci na zdrowie.

Zacznij od zmiany trybu życia

Wzdęcia i gazy są kłopotliwą dolegliwością. Na szczęście istnieją skuteczne, domowe sposoby na wzdęcia. Leki mogą przynieść chwilową ulgę, ale najlepsze rezultaty da zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych. Przede wszystkim unikaj sytuacji stresogennych w swoim życiu. Układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy na uczucia takie, jak złość czy niepokój, co przejawia się zaciskaniem mięśni brzucha. Spacer powinien je rozluźnić, dodatkowo ruch na świeżym powietrzu pomoże ci ochłonąć z nadmiaru negatywnych emocji. Innym sposobem jest delikatny masaż brzucha, zakończony położeniem ciepłego okładu. Pamiętajmy o tym, że bolesne wzdęcia zwłaszcza, jeśli są połączone z wymiotami i biegunką, są niepokojącym objawem, wymagającym konsultacji lekarskiej.

Odkryj moc ziół i przypraw

Dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną to tylko jedna z metod jak poprawić trawienie. Jeśli chcemy, by problem wzdęć przestał nas dotyczyć, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, co i jak jemy. Najlepiej jeść regularnie, cztery lub pięć razy dziennie. Posiłki powinny być lekkie i spożywane wolno. W ten sposób unikniemy połykania powietrza. Jedzenie w pośpiechu jest jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach. Chcąc złagodzić dyskomfort spowodowany wzdęciami, korzystajmy z dobroczynnego wpływu roślin leczniczych, takich jak: mięta, koper, anyż, rumianek, imbir, oregano, chili czy kminek. Dzięki zawartości stosunkowo łatwo przyswajalnych witamin i soli mineralnych, w szybkim tempie zwiększają wydzielanie soków żołądkowych, zmniejszają niestrawność i łagodzą problemy jelitowe. Od czasu do czasu możemy wspomóc się również lekami. Wówczas najlepiej wybierać te, które w swym składzie mają sprawdzone składniki przeciw wzdęciom i nadmiernemu gromadzeniu gazów. Jednym z nich jest Ulgix wzdęcia, zawierający symetykon- substancję stosowaną w celu usunięcia gazów przed badaniami diagnostycznymi jamy brzusznej.

Ruch i lekkostrawna dieta, bogata w naturalne składniki usprawniające pracę układu trawiennego to recepta na prawidłowe jego funkcjonowanie i nasze lepsze samopoczucie. Jeżeli objawy nie ustępują, a nawet się nasilają, warto udać się po poradę do lekarza specjalisty. Może się okazać, że dokuczliwe wzdęcia są objawem poważniejszej choroby.

© 2012 – 2014, maaasta. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

maaasta