Jak powstaje wirtualny spacer?

Jak powstaje wirtualny spacer?

Pewnie choć raz widziałeś na stronie internetowej wirtualny spacer, umożliwiający zwiedzenie za pomocą komputera restaurację lub hotel. Te ciekawe prezentacje powstają ze zdjęć panoramicznych. Po przeczytaniu będziesz wiedzieć jakie kroki należy wykonać i jakiego sprzętu użyć, aby stworzyć gotowy wirtualny spacer oraz jaki sprzęt jest do tego celu potrzebny.

Wirtualne spacery powstają z panoram sferycznych

Pojedyncza scena wirtualnego spaceru jest wykonywana z jednej panoramy sferycznej, czyli zdjęcia, które przedstawia całą scenę otaczającą aparat fotograficzny w momencie wykonywania zdjęcia. Oczywiście takiej fotografii nie można zrobić tylko raz naciskając spust migawki. Do wykonania panoramy sferycznej potrzebny jest specjalna głowica panoramiczna, która pozwala sfotografować scenę dookoła za pomocą specjalnego ramienia, które można przesuwać o zadany stopień. Na przykład, aby sfotografować całą scenę dookoła można użyć obiektywu rybie oko, wykonując 6 zdjęć w odstępie 60 stopni. Po wykonaniu tych zdjęć należy jeszcze wykonać zdjęcie nadiru i zenitu, czyli odpowiednio dołu i góry sceny.

Składanie panoram sferycznych

Przy podanym powyżej scenariuszu powstaje 8 zdjęć, na których przedstawiona jest cała scena wokół punktu, z którego fotografowano. Następnym kokiem jest połączenie tych zdjęć w jedno. Na rynku dostępne są darmowe i komercyjne programy np. Autopano lub PTGui służące do składania panoram.

Jak powstaje wirtualny spacer?

Kiedy wszystkie panoramy 360, z których ma być złożony spacer są gotowe, należy połączyć je w wirtualny spacer. Do tego celu również istnieją zautomatyzowane narzędzia np Panotour Pro, który jest nakładką graficzną na znacznie bardziej skomplikowane narzędzie krpano. Za pomocą Panotour można utworzyć punkty przechodzenia pomiędzy poszczególnymi scenami (hotspoty), a także dodać interfejs użytkownika oraz inne dodatkowe elementy oraz wyeksportować gotowy wirtualny spacer do postaci nadającej się do umieszczenia na stronie internetowej.

Więcej o wirtualnych spacerach przeczytasz tutaj.

© 2018 – 2019, marcinsyska. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

marcinsyska