Gdzie wybrać lokatę – bank, SKOK czy inna instytucja?

Lokata to jeden z ciekawszych sposobów uzyskiwania dochodu pasywnego, od lat kojarzące się w oczywisty sposób z bankiem. Nie jest to zaskakujące – przez wiele lat właśnie tam i tylko tam można było lokatę założyć. Dziś czasy się zmieniły, różnego rodzaju lokaty można również znaleźć w ofertach innych instytucji, najczęściej w instytucjach parabankowych, określanych jako SKOK-i. Czy warto się nimi zainteresować?

SKOK, jak każda instytucja tego rodzaju, to tak zwany parabank – nie podlega wszystkim przepisom prawa bankowego, działa na trochę innych zasadach. Nie jest jednak oczywiste, iż lokaty w tym miejscu muszą być niekorzystne. Trzeba jednak wiedzieć – są to instytucje pracujące dla zysku, tak jak każda prywatna firma. Zasady takiej lokaty oraz jej oprocentowanie nie muszą wiec być tak wysokie, jak w przypadku banków. Patrząc na temat oprocentowania może być również tak, że w parabankach niskie nie będzie. W końcu istnieje powszechna świadomość, że klient właśnie na oprocentowanie lokat zwraca uwagę na początku i nierzadko właśnie od jego wysokości uzależnia zgodę na założenie danej lokaty lub po prostu szuka kolejnej. Parabanki oferujące lokaty oczywiście o tym wiedzą i tak przedstawiają ofertę by była jak najkorzystniejsza, nierzadko pomijając milczeniem opłaty związane z prowadzeniem lokaty lub ryzyko iż pieniądze wpłacone na lokatę nigdy nie wrócą do klienta.

Przykłady Amber Gold i innych firm tego rodzaju, są najlepszymi dowodami, iż takie ryzyko istniej, należy więc z dużą dozą ostrożności podchodzić do tak zwanych lokat okazji. Jeśli parabank oferuje znacznie większe oprocentowanie niż banki, należy zastanowić się dlaczego, nie ulegać zaś natychmiast marzeniom o wysokich wypłatach wpłaconych pieniędzy oraz dużej sumy odsetek.

Podsumowując – SKOK-i oraz inne parabanki to firmy, które należy sprawdzać szczególnie dokładnie i nie powierzać im swoich pieniędzy z bezgranicznym zaufaniem. Oczywiście i na lokatach w parabanku można zarobić, nie zawsze jednak jest to bezpieczne. Warto więc powierzać swoje pieniądze sprawdzonym, działającym na rynku wiele lat firmom. Nowości, super oferty i inne atrakcje parabanków zostawić dla innych, przyglądając się działaniom tych firm z uwagą. Być może, z biegiem czasu może okazać się, że obawy były nieuzasadnione, lepiej jednak podchodzić do sprawy ostrożnie niż stracić oszczędności całego życia.

Ranking lokat – porównanie lokat bankowych

© 2012, abtarasew. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

abtarasew