Budować dom, czy kupić gotowy

Oczywiście wiadomo, że obecnie najkorzystniejsze jest wybudowanie własnego domu, jednak nie oszukujmy się, jest to całkiem duże wyzwanie i nie każdy ma odwagę się z tym zmierzyć. Najbardziej przerażają kwestie formalne, takie jak pozwolenia na budowę, planowanie, dobór materiałów a wreszcie pilnowanie robotników. Chcąc tego uniknąć, wiele osób decyduje się na kupno domu w stanie surowym lub takiego z tak zwanego rynku wtórnego.
Nieruchomości tego typu niosą oczywiście za sobą pewne ograniczenia w kwestii aranżacji wnętrz, jednak coś za coś. Przynajmniej unikamy w ten sposób problemów z budową domu od podstaw. Przy kupnie domu warto jednak wybrać opcje domu w stanie surowym, który wymaga podłączeń instalacji elektrycznych , kanalizacyjnych i hydraulicznych, ale wykończyć możemy go już w zgodzie z własnym gustem.
Często rozwiązania zastosowane w domach już wcześniej zamieszkałych uniemożliwiają zastosowanie rozwiązań, które nam odpowiadają. Poza tym w takich domach często i tak trzeba wymieniać takie rzeczy jak co jest zdecydowanie bardziej kosztowne niż założenie nowych w domu w stanie surowym. Zresztą sam remont domu, gdzie często trzeba skuwać podłogi, by położyć nowe, gdzie trzeba zrywać tapety lub na nowo tynkować ściany, jest zdecydowanie bardziej kosztowny niż wykańczania wnętrz w domu jeszcze nie zamieszkałym. Jedynie zabytkowe domy usprawiedliwiają ponoszenie takich bezsensownych kosztów. Jest wielu amatorów, dla których stara architektura jest zdecydowanie ważniejsza niż koszty remontu starego domu. Dla nich ze starymi domami jest podobnie jak z zabytkowymi autami, ich renowacja jest dla właścicieli często sensem życia. Najczęściej zresztą większość prac, przy odnawianiu domu wykonują własnoręcznie, ciesząc się każdym naprawionym schodkiem czy odświeżonym skrawkiem parkietu.

autor: technikdomu.pl

© 2011 – 2015, proad1. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

proad1