Rozwój płodu od 11 do 25 tygodnia ciąży

Zaczyna się drugi trymestr ciąży. To wspaniały okres w życiu każdej przyszłej mamy. Zanikają uciążliwe dolegliwości, takie jak nudności i wymioty. Nareszcie można w pełni cieszyć się ciążą. A ponadto po raz pierwszy zobaczyć i usłyszeć swoje dziecko!

Jestem wielkości jajka

Pierwszemu badaniu ultrasonograficznemu ( USG) zaleca się poddawać najpóźniej do 12 tygodnia. Lekarz pokaże ci na ekranie ultrasonografu bobaska, mierzącego 5-7 cm i ważącego zaledwie ok. 8 g. To tyle, ile łyżeczka cukru! Nieproporcjonalnie duża głowa stanowi połowę długości całego ciała. Na dłoniach i stópkach pojawiły się już maleńkie paznokcie. 11 tydzień ciąży oznacza dla przyszłych mam, że mogą nie tylko zobaczyć płód, ale też usłyszeć bicie serca swego dziecka! Stanie się to podczas badania z wykorzystaniem aparatu Dopplera.

Mamusiu, co to za hałas?

Odgłos odkurzacza, gwizd czajnika czy głośna muzyka mogą spowodować, że dziecko zacznie energicznie się ruszać a jego tętno przyspieszy. Dzieje się tak, dlatego że już pod koniec 4 miesiąca maluch słyszy głośne dźwięki i umie na nie reagować! Twój dzidziuś ma 11-12 cm długości i waży 80 gramów. 16 tydzień ciąży to czas, gdy dzidziuś bada swoje ciało i otoczenie. Macha rączkami i nóżkami, co przyszłe mamy po raz pierwszy odczuwają właśnie teraz. Ale to nie wszystko. Twoje dziecko robi miny, nadyma policzki i usta, marszczy czółko. Tak duża aktywność może nawet doprowadzić do tego, że się spoci! W jego ciele wykształciły się już bowiem gruczoły potowe.

25 tydzień ciąży to moment, w którym ciałko płodu jest już proporcjonalnie ukształtowane. Nadal ma bardzo wrażliwą skórkę, pod którą pojawiają się mięśnie i tłuszczyk, który cały czas gromadzi. Jego cienką, delikatną skórkę cały czas pokrywa maź płodowa, chroniąca skórę dziecka, które cały czas pływa przecież w wodach płodowych. Malucha wręcz rozpiera energia. Będąc w brzuszku mamy nóżkami i rączkami dotyka ścian macicy, kręci główką, podkurcza palce stóp. Teraz waży ok. 700 gram i ma 23 cm!

Opuchnięte nogi, pojawiające się rozstępy i popękane naczynka mogą skutecznie zepsuć humor przyszłym mamom. Aby poprawić sobie samopoczucie wybierz się z ukochanym lub przyjaciółkami na zakupy. W dzisiejszych czasach sklepy oferują wiele strojów, w których, nawet będąc w ciąży, poczujesz się atrakcyjnie i bardzo kobieco.

© 2012 – 2014, marta. wszelkie prawa zastrzeżone publikacja z www.koban.pl

marta